Neden Kış Lastiği?


Nexen Winter Tire

Kış lastikleri, hava sıcaklığı 7 santigrat derecenin altına düştüğünde, daha fazla yol tutuşu sağlamak üzere farklı bileşiklerden ve farklı teknoloji ile üretilmektedir. Yaz lastiğine göre düşük sıcaklıklarda esnekliğini korumakta ve tutuş kabiliyeti yüksek olmaktadır. Kış lastikleri kaygan zeminde yüzde 40 – 50’ye varan oranda daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır.

Kış lastikleri, fren mesafesinde de oldukça büyük farklar göstermektedir. Karlı bir zeminde 50 km/saat’le seyreden bir aracın yaz lastikleri ile fren mesafesi 43 metre iken, kar lastikleri ile bu mesafe 35 metre olmakta, aradaki fark da yaklaşık iki araç boyuna denk düşmektedir. Buzlu zeminde 30 km/saat ile giden bir aracın yaz lastikleri ile fren mesafesi 68 metre iken, kar lastikleri ile bu mesafe 57 metreye düşmektedir. Sadece bu özellikleri bile başlı başına neden kar lastikleri kullanmamız gerektiğini anlatmaktadır.

Kış sezonu için sürüş önerileri

Karda, çamurda ve buzda araç sürmek bazı sorunları da beraberinde getirir. İşte göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

Hızınızı düşük tutun

Aracınızın kış lastikleri için tavsiye edilen ve genellikle yaz lastiğinden daha düşük olan maksimum hızını aşmamalısınız.

Lastiklerin aşınıp aşınmadığını kontrol edin

Lastik basıncını ve sırt desen derinliğini düzenli olarak kontrol edin. Kış lastiklerinde minimum sırt deseni derinliğini 4 mm olarak önermektedir, ancak kış lastiklerini kullanmanın zorunlu olduğu soğuk ülkelerde sırt deseni derinliği yasalarca belirlenir.

-Çalıştırmak ve hareket etmek için daha yüksek vites kullanın

-Tekerlekleri döndürmek, aracın daha fazla kara batmasına neden olabilir.

-Freni “pompalamayın”

-Kilitlenme önleyici frenleriniz varsa, fren pedalındaki baskıyı sabit tutun.

-Mesafenizi koruyun

-Frenleme mesafeleri karlı ve buzlu koşullarda artar.

Köprü veya geçitlerde dikkatli olun

Bu gibi yerlerde buzlu alanlara sık rastlanır, dolayısıyla köprü veya geçitlerden geçerken ayağınızı hafifçe gaz pedalından kaldırın.

Kara saplandıysanız gaz pedalına aşırı basmayın

Aksi halde daha derine saplanma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız. Mümkün olan en düşük vitesi kullanın ve lastikleri kendinizi ileri itebilecek kadar ileri harekete sahip olana kadar lastikleri ileri geri sallayın.

Dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durun.

Ağır karlı koşullarda mümkün olduğunca fazla konsantrasyona ihtiyacınız olacaktır. Telefonla konuşmayın veya dikkatinizi dağıtabilecek başka bir şey yapmayın.

#Nedenkislastigi #KışLastiği #Nexen #Roadstone

Tanıtılan Yazılar